
Halogen bulbs
Halogenlampor med gult eller blått glas
Ledsons populära halogenlampor finns med både gult och blått glas, till både 12V och 24V. Lamporna med blått glas är dessutom E-märkta, vilket betyder att de är helt lagliga både som dimljus, halvljus och helljus. Tack vare det blå glaset försvinner den gula nyansen som finns hos vanliga halogenlampor, och man får istället ett kritvitt ljus.
De gula lamporna, å andra sidan, ger ett riktigt gult retroljus som är populärt bland fordon som kör i mycket snö.
Båda färger finns med de flesta socklar, allt från H1 och H3 till H7, H4 och H8.
-
Yellowlook 12VFrom €17.90 From €14.32Retailer price From €17.90 Retailer price From €14.32From €17.90 €14.32
✓ Many sockets available
✓ Gives a cool retro-look
✓ Works without any modifications -
Xenonlook 12V (pair)From €17.90 From €14.32Retailer price From €17.90 Retailer price From €14.32From €17.90 €14.32
✓ E-marked (all but H10/H15) for road use!
✓ Lots of available sockets
✓ Works without any modifications -
Xenonlook 24VFrom €17.90 From €14.32Retailer price From €17.90 Retailer price From €14.32From €17.90 €14.32
✓ E-marked for road use!
✓ Lots of sockets!
✓ Works without any modifications -
Yellowlook 24VFrom €19.90 From €15.92Retailer price From €19.90 Retailer price From €15.92From €19.90 €15.92
✓ Many available sockets
✓ Perfect for styling head lamps
✓ Works without any modifications -
H1 Gul 24 volt 70 watt 1 parIn stock€19.90 €15.92Retailer price €19.90 Retailer price €15.92€19.90 €15.92
✓ Gives a yellow tone
✓ Perfect for styling your H1 lamps
✓ Works without any modifications -
H11 Gul 24 volt 1 parIn stock€21.90 €17.52Retailer price €21.90 Retailer price €17.52€21.90 €17.52
✓ Gives a yellow tone
✓ Perfect for styling your H11 lamps
✓ Works without any modifications -
H3 Gul 24 volt 70 watt 1 parIn stock€19.90 €15.92Retailer price €19.90 Retailer price €15.92€19.90 €15.92
✓ Gives a yellow tone
✓ Perfect for styling your lamps
✓ Works without any modifications -
H4 Gul 24 volt 75/70 watt 1parIn stock€21.90 €17.52Retailer price €21.90 Retailer price €17.52€21.90 €17.52
✓ Gives a yellow tone
✓ Perfect for styling your lamps
✓ Works without any modifications -
H7 Gul 24 volt 70 watt 1 parIn stock€21.90 €17.52Retailer price €21.90 Retailer price €17.52€21.90 €17.52
✓ Gives a yellow tone
✓ Perfect for styling your lamps
✓ Works without any modifications
